Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

Godziny otwarcia:

GDAŃSK
poniedziałek 12:00 - 20:00

wtorek 12.00-18.00
środa 12:00-18:00
czwartek 12:00 - 18:00

Adres: ul. Gdyńskich Kosynierów 11

Telefon kontaktowy 512 949 109

Kalendarz wydarzeń
Pełny kalendarz >
Bezpłatne kursy języka polskiego
Bezpłatne kursy języka polskiego
Aktualności | Trójmiasto
Dodał: |

Z zaniepokojeniem przyglądam się prowadzonej w ostatnich dniach przez Gdański MOPR oraz Straż Miejską (przy poparciu Straży Granicznej) polityce wobec osób zarobkujących na ulicy za pomocą żebractwa. Niezrozumiała w tym zakresie pozostaje decyzja o uczynieniu z żebractwa kwestii etnicznej dotyczącej społeczności rumuńskich Romów. W prawie wszystkich materiałach prasowych używane są do opisania zjawiska żebractwa wizerunki Romek i Romów (materiały w załączeniu).

Po pierwsze tego rodzaju polityka w sposób zamierzony bądź niezamierzony jest formą etnicznego rasizmu. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wykluczenie ekonomiczne i bieda nie ma charakteru etnicznego, lecz wiąże się ze zjawiskiem opisanym przez socjologów, jako kultura biedy. Z badań dotyczących kultury Romskiej wyraźnie wynika, że pewne zjawiska związane z biedą nie są elementem tej kultury, lecz wynikają z innych procesów opisywanych, jako kultura biedy (zob. Przyczyny romskiej przestępczości). Ilustrowanie zjawiska biedy, jako elementu kultury Romskiej jest jawną dyskryminacją.

Po drugie moje ogromne zdziwienie budzi fakt uczynienia akurat tej grupy twarzą żebractwa przez pracowników gdańskiego MOPR-u. Grupy dla której polskie placówki pomocy społecznej nie mają do zaoferowania wsparcia materialnego w postaci zasiłków (Większość Romów rumuńskich nie podlega ustawie o pomocy społecznej). Trudno jest zobaczyć w tym przemilczeniu przypadek. Warto powtórzyć, że w przypadku Romów rumuńskich mówimy o grupie wykluczonej i niewidzialnej systemowo, dla której nie ma w Polsce otwartych żadnych ścieżek inkluzji. Mając na uwadze powyższe można domniemywać, że akcja „nie dawaj pieniędzy żebrzącym osobom”, której twarzą są Romowie przynosi w efekcie jeszcze większe wykluczenie i marginalizację tej grupy. Natomiast w kontekście braku polityki społecznej wobec tej grupy i ścieżek wychodzenia z bezdomności, politykę stygmatyzacji żebractwa Romów rumuńskich można rozumieć, jako przejaw rozproszonej strategii wysiedleń i zmuszania tej społeczności do dalszych migracji poza granice Polski.

Po trzecie liczę na to, że zarówno Straż miejska jak i gdański MOPR są gotowe do wzięcia odpowiedzialności za uruchamianą za pomocą tej polityki falę nienawiści i gróźb, która ma miejsce w Internecie i zapewnią teraz osobom żebrzącym bezpieczeństwo na ulicy. Od kiedy ukazały się opisywane tutaj artykuły zarejestrowałem i zgłosiłem dotychczas, aż dziesięć przypadków popełnienia przestępstwa z art.256 oraz 257 kodeksu karnego. Pod publikowanymi artykułami możemy przeczytać tego rodzaju komentarze jak:

-  „A czyja to wina że brudas romski się tak wygina?”,

-  „Unia narzuca nam przyjmowanie brudasów nierobów jako uchodźców.”,

-  „psem go poszczuć to zobaczycie jaki ma czas na setke !”,

- „Należy on do stada Romów(…)”,

-  „Młody mężczyzna o ciemnej karnacji - nie lepiej napisać,- gnój z Rumunii ?”,

-  „Niestety jedyną metodą jest stosowanie siły, brutalnej i nieograniczonej, wobec tych prymitywnych ludów pochodzących z Indii.”,

- "Młody człowiek o ciemnej karnacji -Jaki eufemizm. :)))) Chcą nam nasprowadzać do Europy więcej takich pasożytów. Pół biedy gdy "tylko" naciągają, wyłudzają, czy kradną, ale ta ciapata dzicz jedzie tutaj z misją mordowania nas i naszych dzieci!!”

Po czwarte oczekiwałbym od Straży Miejskiej większej staranności niż publikacja materiałów z 2013 roku, jako dowodu na to, że osoby żebrzące to oszuści. Warto w tym zakresie prowadzić uczciwą, merytoryczną dyskusję i monitoring zmieniającej się na bieżąco specyfiki zjawiska żebractwa. Niedopuszczalne i oburzające w tym zakresie jest stosowanie uproszczeń, że wszystkie osoby żebrzące to oszuści i Cyganie.

Pod podanym adresem można się zapoznać z położeniem tej grupy i przyczynami wykluczenia Romów.

Mam nadzieję, że Miasto Gdańsk w tym MOPR oraz Straż Miejska zapozna się z w/w uwagami oraz sprostuje krzywdzące tę grupę etniczną uproszczenia i stereotypy. Tym bardziej, że opisana tutaj sytuacja odbywa się w tle bądź też raczej za plecami prac zespołu ds. Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Mam nadzieję, że możemy wstrzymać się na czas trwania prac zespołu od uprawiania polityki, która wymaga ponownego przemyślenia i dyskusji nad standardami pisania na temat imigrantów. W tym zakresie powstał niedawno raport organizacji pozarządowych dotyczący standardów pisania o imigrantach.

Poniżej linki do materiałów prasowych, w których użyto wizerunku Romów:

http://www.superstacja.tv/Wiadomosc/Zebracyimprezowicze,1447783/Polecane/

http://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/23671-dawac-czy-nie-w-gdanskim-mopr-dyskutowali-o-trojmiejskich-zebrakach.html

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zobacz-jak-pracuje-zebrak-naciagacz-n90555.html?strona=1#opinie , 2015-05-14

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Chcesz-pomoc-zebrzacemu-Nie-dawaj-mu-pieniedzy-n89674.html?strona=10#opinie

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3861483,straz-miejska-w-gdansku-ostrzega-przed-zebrakamioszustami-wideo,id,t.html

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,17918296,Tak_dziala_zebrak_naciagacz__Udaje_kaleke__gdy_widzi.html?v=1&obxx=17918296&offset=19#

http://gdansk.gosc.pl/doc/2491756.Uwaga-na-zebrakowoszustow

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-uwaga-na-zebrakow-oszustow-ten-z-gdanska-udaje-kaleke,nId,1733147

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019379,title,Wladze-Gdanska-ostrzegaja-przed-zebrakami,wid,17537572,wiadomosc.html

 

 

 

Skomentuj

Romowie w Gdańsku
Romowie w Gdańsku

Polecamy stronę nieformalnej grupy wsparcia Romów Rumuńskich w Gdańsku: Romowie w Gdańsku

Konsultacje doradcy zawodowego
Konsultacje doradcy zawodowego

Chcemy Was prosić o pomoc! Nasz wolontariusz EVS Anıl Gozoglu kończy w połowie sierpnia swój projekt. Kończy się także jego wiza na pobyt w Polsce. W związku z niepewną sytuacją polityczną w Turcji chciałby zostać w naszym kraju. Do tego niezbędne jest zatrudnienie. Szukamy intensywnie pracy, niestety na razie bez rezultatu. Anil jest zdeterminowany i gotowy na podjęcie pracy. Posiada doświadczenie w realizacji projektów europejskich, jest fotografem, grafikiem komputerowym, potrafi tworzyć i programować strony internetowe. Wyniki jego pracy możecie zobaczyć na stronie: anilgozoglu.com 
Jest gotowy na nabywanie nowych kompetencji, praca nie musi być związana z grafiką i fotografią. Liczymy na wasze wsparcie!

Kontakt:Fundacja Pokolenia


Aktualności
Archiwum

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.