Aktualności | Trójmiasto
Dodał: |
Aktualizacja: |

/ fot.: Przemysław Kozłowski / testigo.pl

- Wczoraj o godz. 20.31 dostałem telefon od jednego z Romów, który alarmował, że grupa kibiców idąca na mecz obrzuciła kamieniami ich baraki. Kibice powiedzieli Romom, że jeszcze do nich wrócą i ich spalą. O godz. 20.36 poinformowałem o wszystkim oficera dyżurnego z policji dzwoniąc pod numer 112, obiecał "zabezpieczyć teren". Mimo mojego zgłoszenia policja nic nie zrobiła. Po meczu kibice wbiegli na koczowisko i zdemolowali baraki, potłukli szyby. Romowie uciekli i schronili się w pobliskim lasku. O godzinie 23:07 ponownie zadzwoniłem na policje poinformować o tym, co się tam dzieje. Nie muszę dodawać w jakim stanie są Romowie i że boją się tam zostać i zasnąć – relacjonuje Tomasz Nowicki z gdańskiego Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, członek miejskiego zespołu tworzącego Model Integracji Imigrantów, redaktor Trójmiasto Info-migrator. 

Dopiero następnego dnia o godz. 11:00 po kolejnej interwencji przedstawiciela Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek funkcjonariusze policji przybyli na miejsce w celu dokonania oględzin miejsca zdarzenia.

W dniu 11 maja po 20:00 na koczowisku znajdowało się piętnaście osób, w tym piątka dzieci w wieku od roku do piętnastu lat. W znajdującym się w odległości kilku kilomentrów od mieszkań imigrantów stadionie zaczynał się właśnie mecz Lechi Gdańsk z Legią Warszawą. W okolicy koczowiska pojawiła się grupa kiboli:

- Usłyszałam głosy mężczyzn, którzy krzyczeli do moich dzieci wypie… do swojego kraju brudasy, cyganie – relacjonuje Marica zamieszkująca koczowisko . – Wyszłam wraz z moim mężem z domu zobaczyć co się dzieje, zobaczyłam czterech mężczyzn i dziewczynę stojącą przed bramą.  Zapytałam się co chcą od moich dzieci? Oni mówili, że dzisiaj tu wrócą i nas spalą i zabiją – relacjonuje Marica.

Po usłyszeniu tych gróźb Romowie poinformowali o sytuacji  pracownika Centrum Wsparcia i Imigrantów, który przekazał zgłoszenie policji.

- Bardzo się przestraszyliśmy tych ludzi i część z nas po tych groźbach wzięła swoje rzeczy i uciekła schronić się w pobliskim lesie – dodaje Constantin. – Tomek powiadomił policję ale nikt do nas nie przyjechał, baliśmy się, musieliśmy uciekać mamy małe dzieci.

- Chyba około godz. 22:30 usłyszeliśmy grupę kibiców idąca do nas. Wyszedłem zobaczyć co się dzieje, przed domem stało kilkanaście osób, szarpali za bramę, którą wcześniej zamknęliśmy na łańcuch. Zaczęli rzucać w nas kamieniami i butelkami. Tak jak staliśmy zaczęliśmy uciekać z domu- dodaje Trajan.

Następnie chuligani obeszli ogrodzenie i wtargnęli na teren koczowisko demolując mienie Romów, tłukli szyby i wznosili rasistowskie okrzyki. Jak relacjonują mieszkańcy koczowiska w napaści brało udział kilkunastu kiboli w tym dwie kobiety.

- Byliśmy wszyscy w lesie, moja córka musiała zasłaniać usta swojemu rocznemu dziecku aby nie płakało. Baliśmy się, że ci bandyci nas usłyszą i po nas pobiegną.- relacjonuje Contstantin. – Chowaliśmy się w lesie do 4:00 rano, cała noc nie spaliśmy. Co mamy teraz zrobić, gdzie mamy pójść, nie możemy tu zostać. Nie jest bezpiecznie.

Zanim policja przyjechała na miejsce Piotr Olech z wicedyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego ds. Integracji Społecznej przesłał  list do komendanta miejskiego policji z prośbą o odpisanie i wyjaśnienie całej sytuacji. Policja pomimo otrzymania wielokrotnych zgłoszeń o możliwości popełnienia przestępstwa na tle rasistowskim podjęła czynności, dopiero następnego dnia tj. 12 maja po godz. 11:00. O  groźbach i ataku na mienie Romskie zostali poinformowani funkcjonariusze z VI Komisariatu Policji w Nowym Porcie, pracownik Centrum Wsparcia imigrantów i Imigrantek za każdym razem gdy dzwonił pod 112 był przełączany do komendy obsługującej rejon, w którym znajduje się koczowisko. Ponadto sami Romowie próbowali bezskutecznie powiadomić policję o tym co się dzieje.- Zależało mi na tym aby rozmawiać z policją, która zna ten teren i często bywała wcześniej w okolicy koczowiska. Działka na, której mieszkają Romowie nie ma adresu, mogłem podać tylko nazwę ulicy. Dlatego zależało mi, aby zgłoszenie trafiło do policjantów znających ten teren i mogących ocenić zagrożenie- relacjonuje Tomasz Nowicki

W tej chwili śledztwo w tej sprawie zostało przejęte przez Komendę Miejską Policji w Gdańsku. Ponadto Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku wszczął czynności wyjaśniające w całej sprawie.  Dzisiaj odbyły się pierwsze przesłuchania poszkodowanych Romów.