Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

Godziny otwarcia:

GDAŃSK
poniedziałek 12:00 - 20:00

wtorek 12.00-18.00
środa 12:00-18:00
czwartek 12:00 - 18:00

Adres: ul. Gdyńskich Kosynierów 11

Telefon kontaktowy 512 949 109

Kalendarz wydarzeń
Pełny kalendarz >
Bezpłatne kursy języka polskiego
Bezpłatne kursy języka polskiego
Aktualności | Trójmiasto
Dodał: |

Miniona sobota obfitowała w wiele atrakcji, a to za sprawą corocznego święta dzielnicy Oliwa w Gdańsku.

Nie wyobrażam sobie święta Oliwy bez udziału muzułmanów. Dla każdego muzułmanina żyjącego w Trójmieście, bez względu na pochodzenie, Oliwa jest miejscem bardzo szczególnym i jesteśmy silnie związani z tą dzielnicą. Mieści się tu meczet, do którego w każdy piątek uczęszczamy na modlitwy oraz obchodzimy w nim nasze święta.

W ramach inicjatywy „Dni sąsiadów”, przy okazji święta Oliwy, Pomorski Oddział Ligi Muzułmańskiej zorganizował wydarzenie pod hasłem „Poznaj swojego muzułmańskiego sąsiada”.

Lęk przed obcym jest naturalnym odruchem, dlatego chcąc wyjść temu naprzeciw, zaprosiliśmy ludzi do rozmowy z nami, bliższego poznania się i kontaktu, aby mogli dowiedzieć się jak najwięcej o nas i uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania - wprost ze źródła.

Nasza inicjatywa spotkała się z wielkim entuzjazmem. Atmosfera była bardzo pozytywna. Ludzie podchodzili z zaciekawieniem, uśmiechem i pytaniami.  

Częstowałem przybyłych kawą arabską. Większość gości była zaskoczona, padały stwierdzenia, że to przecież nie kawa, ale herbata! Otóż to nie palona zielona kawa, przygotowana według oryginalnej  saudyjskiej receptury, obficie przyprawiona kardamonem, goździkami i imbirem, a jej pobudzający aromat roznosił się w pobliżu całego  naszego stoiska.

Tuż obok Dżafar Alizaade, częstował ludzi syryjską baklawą, pełną miodu, orzechów i pistacji.  

Nie zabrakło również części edukacyjnej. Yousef Shaheen, sympatyczny Syryjczyk prezentował wszystkim sztukę pisma arabskiego oraz arabski alfabet. Każdy otrzymał kartkę ze swoim imieniem napisanym po arabsku. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem osób w różnym wieku, od małych dzieci, po młodzież, na osobach starszych kończąc. Zainteresowanie ludzi starszych dowodzi, że na naukę nowego języka nigdy nie jest za późno. Ludzie byli zaciekawieni znaczeniem i wymową poszczególnych liter alfabetu, a także zdziwieni, że piszemy od prawej do lewej strony. Padały pytania o znaczenie imion arabskich, ponieważ każde imię ma swoje znaczenie.

Przy degustacji arabskiej kawy i syryjskiej baklawy nie zabrakło interesujących rozmów na kontrowersyjne tematy dotyczące religii Islamu , oraz uchodzców i sytuacji w krajach arabskich .

Najważniejsze jednak dla nas były słowa „Super inicjatywa!”, „Bardzo dobrze, że to robicie!”, „Życzymy wam powodzenia na przyszłość”.

Dziękujemy Wam za te miłe słowa i motywację do dalszego działania  J

Mohamed Atoun (lekarz, Palestyńczyk od 16 lat mieszkający w Polsce)

Skomentuj

Romowie w Gdańsku
Romowie w Gdańsku

Polecamy stronę nieformalnej grupy wsparcia Romów Rumuńskich w Gdańsku: Romowie w Gdańsku

Konsultacje doradcy zawodowego
Konsultacje doradcy zawodowego

Chcemy Was prosić o pomoc! Nasz wolontariusz EVS Anıl Gozoglu kończy w połowie sierpnia swój projekt. Kończy się także jego wiza na pobyt w Polsce. W związku z niepewną sytuacją polityczną w Turcji chciałby zostać w naszym kraju. Do tego niezbędne jest zatrudnienie. Szukamy intensywnie pracy, niestety na razie bez rezultatu. Anil jest zdeterminowany i gotowy na podjęcie pracy. Posiada doświadczenie w realizacji projektów europejskich, jest fotografem, grafikiem komputerowym, potrafi tworzyć i programować strony internetowe. Wyniki jego pracy możecie zobaczyć na stronie: anilgozoglu.com 
Jest gotowy na nabywanie nowych kompetencji, praca nie musi być związana z grafiką i fotografią. Liczymy na wasze wsparcie!

Kontakt:Fundacja Pokolenia


Aktualności
Archiwum

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.