Aktualności | Trójmiasto
Dodał: |

Miniona sobota obfitowała w wiele atrakcji, a to za sprawą corocznego święta dzielnicy Oliwa w Gdańsku.

Nie wyobrażam sobie święta Oliwy bez udziału muzułmanów. Dla każdego muzułmanina żyjącego w Trójmieście, bez względu na pochodzenie, Oliwa jest miejscem bardzo szczególnym i jesteśmy silnie związani z tą dzielnicą. Mieści się tu meczet, do którego w każdy piątek uczęszczamy na modlitwy oraz obchodzimy w nim nasze święta.

W ramach inicjatywy „Dni sąsiadów”, przy okazji święta Oliwy, Pomorski Oddział Ligi Muzułmańskiej zorganizował wydarzenie pod hasłem „Poznaj swojego muzułmańskiego sąsiada”.

Lęk przed obcym jest naturalnym odruchem, dlatego chcąc wyjść temu naprzeciw, zaprosiliśmy ludzi do rozmowy z nami, bliższego poznania się i kontaktu, aby mogli dowiedzieć się jak najwięcej o nas i uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania - wprost ze źródła.

Nasza inicjatywa spotkała się z wielkim entuzjazmem. Atmosfera była bardzo pozytywna. Ludzie podchodzili z zaciekawieniem, uśmiechem i pytaniami.  

Częstowałem przybyłych kawą arabską. Większość gości była zaskoczona, padały stwierdzenia, że to przecież nie kawa, ale herbata! Otóż to nie palona zielona kawa, przygotowana według oryginalnej  saudyjskiej receptury, obficie przyprawiona kardamonem, goździkami i imbirem, a jej pobudzający aromat roznosił się w pobliżu całego  naszego stoiska.

Tuż obok Dżafar Alizaade, częstował ludzi syryjską baklawą, pełną miodu, orzechów i pistacji.  

Nie zabrakło również części edukacyjnej. Yousef Shaheen, sympatyczny Syryjczyk prezentował wszystkim sztukę pisma arabskiego oraz arabski alfabet. Każdy otrzymał kartkę ze swoim imieniem napisanym po arabsku. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem osób w różnym wieku, od małych dzieci, po młodzież, na osobach starszych kończąc. Zainteresowanie ludzi starszych dowodzi, że na naukę nowego języka nigdy nie jest za późno. Ludzie byli zaciekawieni znaczeniem i wymową poszczególnych liter alfabetu, a także zdziwieni, że piszemy od prawej do lewej strony. Padały pytania o znaczenie imion arabskich, ponieważ każde imię ma swoje znaczenie.

Przy degustacji arabskiej kawy i syryjskiej baklawy nie zabrakło interesujących rozmów na kontrowersyjne tematy dotyczące religii Islamu , oraz uchodzców i sytuacji w krajach arabskich .

Najważniejsze jednak dla nas były słowa „Super inicjatywa!”, „Bardzo dobrze, że to robicie!”, „Życzymy wam powodzenia na przyszłość”.

Dziękujemy Wam za te miłe słowa i motywację do dalszego działania  J

Mohamed Atoun (lekarz, Palestyńczyk od 16 lat mieszkający w Polsce)